Ana Kavramlar

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
< Geri dön

MSFT – Microsoft Corp

Microsoft Corporation (MSFT), özellikle Windows işletim sistemleri, Microsoft Office paketi, Internet Explorer ve Edge web tarayıcıları olmak üzere bilgisayar yazılımı geliştiren, üreten, lisanslayan, destekleyen ve satan çok uluslu bir teknoloji şirketidir. 1975 yılında kurulmuştur ve merkezi Redmond, Washington’dadır.

 

MSFT, kişisel tüketicilerden ve küçük-orta ölçekli işletmelerden büyük şirketlere kadar dünyanın her yerindeki müşterilere hizmet vermektedir. Operasyonlar, Verimlilik ve İş Süreçleri, Akıllı Bulut ve Daha Kişisel Bilgi İşlem olmak üzere 3 ana segmentte sınıflandırılabilir.

Verimlilik ve İş süreçleri segmentleri, kuruluşlar için şirket içi bir iş çözümü olan ve LinkedIn, Outlook.com, OneDrive vb.

Akıllı Bulut segmenti, Windows Sunucularını, SQL’i, Visual Studio’yu ve GitHub, Azure gibi ilgili CAL’lerini lisanslar. Ayrıca, müşterilerin Microsoft ürünleri konusunda çalışanları geliştirmesine, dağıtmasına ve eğitmesine ve sertifikalandırmasına yardımcı olmak için destek hizmetleri ve danışmanlık hizmetleri sunar.

Daha Kişisel Bilgi İşlem segmenti, OEM’ler, Ticari müşteriler, bulut hizmetleri, Windows IOT ve MSN Reklamcılık için Windows lisansı sağlar. Bu ayrıca Windows Surface, PC, tabletler, Xbox konsolu ve içerik, yani video oyunları ve Arama, yani Bing dahil oyunlar için aksesuarlar sunar.

 

MSFT, tüm gelirin yarısını küresel kaynaklardan ve geri kalan yarısını yalnızca ABD’de elde eder. Finans (Morgan Stanley & ACI Worldwide, Inc.), teknoloji endüstrisi (Dynatrace, Inc., Micro Focus & iCIMS, Inc.), telekom (WPP plc.) gibi sektörlerde işbirliklerinin yanı sıra Avaya ile stratejik ilişkilere sahiptir. Holdings Corp. ve wejo Limited.

Web sitesi: microsoft.com – Piyasa Değeri: 1.428 Milyar Dolar – Hisse senedi sembolü: MSFT

MSFT hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yatırım ekibimiz tarafından yazılan makaleyi incelemek için buraya tıklayın.