Ana Kavramlar

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
< Geri dön

NVDA – NVIDIA Corp

NVIDIA Corporation (NVDA) 1993 yılında kurulmuştur ve merkezi Santa Clara, California’dadır. Görsel bir bilgi işlem şirketidir ve dünya çapında bir varlığı vardır. Grafik ve Bilgi İşlem ve Ağ Oluşturma olmak üzere iki ana bölümde çalışır. Grafik segmenti şunları içerir: GeForce GPU’lar (oyun ve PC’ler), GeForce NOW (oyun akış hizmeti ve diğer altyapı) ve oyun platformları için çözümler, Quadro/NVIDIA RTX GPU’lar (kurumsal); GRID yazılımı (bulut tabanlı bilgi işlem); ve otomotiv platformları (bilgi-eğlence sistemi). Bilgi İşlem ve Ağ Segmenti şunları içerir: otonom araç çözümlerinde uygulama için AI ve HPC (Yüksek Performanslı Bilgi İşlem) için veri merkezleri platformları, robotik için Jetson, AI Kokpit vb. Şirket, gelirinin çoğunu (%80) ABD dışından elde etmektedir. (Çin, Tayvan, Asya ve diğerleri).

 

NVDA’nın birincil gelir kaynağı Grafik Birimidir (%39) ve pazar lideridir (%83 pazar payı), ancak şirket çeşitlendirmenin öneminin farkındadır ve aktif olarak yeni segmentlere ayrılmaktadır. Tüm akış platformlarına (Netflix, Youtube, Amazon Prime) bağlanan ve şu anda GeForce Now bulut oyunlarını (10 milyon aboneli müşteri tabanı) destekleyen tek şirkettir ve bu da onu sektörde öncü yapmaktadır. Analistler, mevcut mikroçip eksikliğinin de NVDA ürünlerinin fiyatlarında artışa yol açabileceğini tahmin ediyor.

NVDA hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yatırım ekibimiz tarafından yazılan makaleyi incelemek için buraya tıklayın.