Ana Kavramlar

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
< Geri dön

QCOM – Qualcomm Inc

QUALCOMM Incorporated (QCOM) kablosuz endüstrisi için temel teknolojileri geliştirir ve pazarlar. 1985 yılında kurulmuştur ve merkezi San Diego, California’dadır. Ürün yelpazesi 5G, Bulut Bilişim, Yapay Zeka (AI), Bluetooth, Wi-Fi, İşlemciler ve Modem-RF Sistemlerindeki teknolojileri içerir. Şirket, Çin (%67,1), Güney Kore (%7,1), Amerika Birleşik Devletleri (%4,2), İrlanda (%3,5) ve diğerleri (%18) gibi ülkelerde hem devlet hem de özel müşteriler dahil olmak üzere dünya çapında faaliyet göstermektedir.

 

Coğrafyaya göre QCOM geliri

 

Üç segmentte faaliyet göstermektedir: CDMA Technologies (QCT); Teknoloji Lisanslama (QTL); ve Stratejik Girişimler (QSI).

CDMA Technologies segmenti, kablosuz iletişim, ağ oluşturma, uygulama işleme, multimedya ve küresel konumlandırma sistemi ürünlerinde kullanım için 3G/4G/5G ve diğer teknolojilere dayalı entegre devreler ve sistem yazılımı üretir.

Teknoloji Lisanslama bölümü, lisans vererek veya haklar vererek fikri mülkiyet portföyünün bölümlerinin kullanımına izin verir. Bunlar, CDMA2000, WCDMA, LTE ve/veya OFDMA tabanlı 5G standartlarını ve türevlerini uygulayan ürünleri içeren kablosuz ürünlerin üretiminde ve satışında kullanılan patentleri içerir.

Stratejik Girişimler bölümü, ses ve veri iletişimi için yeni ürünler ve hizmetler geliştirmek için çeşitli sektörlerde IOT, 5G, bulut bilişim (ve diğerleri) gibi çeşitli teknolojilerden yararlanan yeni şirketlere yatırım yapar.

 

Web sitesi: qualcomm.com – Piyasa Değeri: 99,6 Milyar $ – Hisse senedi sembolü: QCOM

QComm hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yatırım ekibimiz tarafından yazılan makaleyi incelemek için buraya tıklayın.