Ana Kavramlar

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
< Geri dön

Salesforce.com, Inc. – CRM

Salesforce.com, Inc. (CRM), Müşteri İlişkileri Yönetimi yazılımında dünya lideridir. Müşteri ilişkileri yönetimine odaklanarak bulut bilişim çözümleri tasarlar ve geliştirir. 1999 yılında kurulmuştur ve merkezi San Francisco, California’dadır. Şirket, veri depolama, müşteri adaylarını izleme, ilerleme, tahminler ve analitik öngörülerin yanı sıra hesap yönetimi gibi çok çeşitli bulut yönetimi çözümleri sunar. teklifler, sözleşme taslağı, faturalama vb. CRM, Canlı sohbet desteği sağlarken Tableau, Einstein Analytics, elektronik tablolar gibi farklı uygulamaları ve analitik araçları entegre etmek de dahil olmak üzere, müşterilerinin veritabanlarını müşteri yolculuklarına göre özelleştirmelerini sağlar.

 31/07/2021 

CRM’nin iş stratejisi, ürün tekliflerini yeni, yenilikçi premium eklemeler ve aboneliklerle genişleterek müşterisinin ilişkisini derinleştirmektir. Gelirinin büyük kısmı analitik ve IOT entegrasyonu gibi Uygulama yazılımlarından (%50), abonelikler ve destek (%47) ve geri kalanı profesyonel hizmetlerden (%3) elde edilmektedir.


 31/07/2021

CRM, Müşteri 360 platformu aracılığıyla, finansal hizmetler, sağlık hizmetleri, yaşam bilimleri, üretim, eğitim ve diğerleri dahil olmak üzere dünya genelinde birden fazla sektöre hizmet vermektedir. Müşterileri arasında Siemens ve Amazon Web Services Inc. gibi stratejik ortakları olan özel müşteriler, şirketler ve hükümetler bulunmaktadır. Gelirin çoğunluğu Amerika’dan (%68), geri kalanı ise Avrupa (%22,3) ve Asya Pasifik bölgesinden elde edilmektedir ( %9.7).