Ana Kavramlar

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z
< Geri dön

UPS – United Parcel Service Inc.

United Parcel Service (UPS), ABD genelinde ve 220’den fazla ülke ve bölgede dünyanın en büyük paket ve belge sağlayıcısıdır. Şirket, 1907’de kurucular Claude Ryan ve Jim Casey’nin American Messenger Company’yi açmasıyla başladı. UPS’in merkezi Atlanta, GA’dadır.

Yaklaşık 127.000 otomobil, kamyonet, traktör ve motosikletten oluşan bir filo, yaklaşık 600 uçak, ABD, Almanya, Çin, Hong Kong ve Kanada’da Kentucky ve Miami’de bulunan 1.000’den fazla paket işletme tesisi ve hava merkezlerine sahiptir.

Şirketin üç iş segmenti vardır: ABD Yurtiçi Paketi (%63), Uluslararası Paket (19%) ve Tedarik Zinciri ve Nakliye (%18).

ABD Yurtiçi Paketi, işinin büyük bölümünü oluşturur. Acil olmayan bir paket teslimat sistemi olan UPS SurePost’u da içerir. Bu bölüm, nihai teslimat için, genellikle ABD Posta Servisi tarafından sağlanan, sözleşmeye dayalı bir yerleşim yer hizmet ağıyla ortaktır.

Uluslararası Paket, garantili, gün ve saat belirli uluslararası gönderi hizmetleri sunan en büyük ikinci segmenttir.

Tedarik Zinciri ve Kargo segmenti, nakliye, lojistik, kamyon yükü komisyonculuğu, UPS Kargo’nun yanı sıra UPS Capital aracılığıyla finansal hizmetleri içerir.

Şirket kısa süre önce 2021’de Tedarik Zinciri ve Nakliye bölümünü sattı ve Roadie adıyla aynı gün teslimat hizmetini satın aldı.

UPS hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yatırım ekibimiz tarafından yazılan makaleyi incelemek için buraya tıklayın.