Ak Yatırım Araştırma

21 Haziran 2024
Dün ABD’de haftalık petrol stokları beklentilerin aşağısında açıklandığı için petrol fiyatlarında gün içi eksiler silinerek artı kapanışlar yaşandı..

Bu rapor, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Ak Yatırım, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Ak Yatırım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ak Yatırım’ın ve Akbank’ın tüm çalışanları ve danışmanlarının, herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Ak Yatırım, raporların Internet üzerinden e-mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 2023

We are glad you liked it

For your convenience, this will appear under your Saved articles in the top menu.

Önceki Yazılar
Piyasa Analizi
İşlem Fikirleri
Uluslararası Piyasalar 20.06.2024
En son paylaşımdan bugüne geldiğimizde;
Uluslararası Piyasalar_14.06.2024
• Bu hafta ABD tarafında aldığımız TÜFE ve ÜFE verileri sonrasında Bloomberg’de çekirdek PCE beklentilerine baktığımda aylık değişim öngörüleri aşağıda (Haftaya daha çok beklenti ve güncelleme gelecektir)
ABD verileri
Bugün mayıs ayı ÜFE verisi ve haftalık işsizlik başvuruları açıklandı.
Uluslararası Piyasalar 13.06.2024
• Altın ve gümüş fiyatlarında TÜFE sonrası oluşan primlerin hepsi Fed sonrası geri verildi. Değerli metallerde kar satışlarının artması beklentime paralel bir fiyatlama. Altın için 50 gho ($2.220 ons) ve gümüş için $28.00-$28.50 ons aralığını takip ediyorum.
ABD TÜFE verisi (Mayıs 2024)
Benzin fiyatlarındaki gerileme ile manşet aylık bazda değişim göstermedi. Temmuz 2022’den beri ilk defa manşetin aylık değişimi %0.0
Uluslararası Piyasalar 12.06.2024
• Bugün TSİ 15:30’da mayıs ayına dair ABD TÜFE verisi fiyatlamalar açısından önemli. Aşağıda Bloomberg beklentilerini bulabilirsiniz. Manşette gerileme beklentisinin ana kaynağı benzin fiyatlarında düşüş (https://gasprices.aaa.com/ ).
Uluslararası Piyasalar 11.06.2024
• Çoklu varlık fiyatlamalarında dün Avrupa tahvil piyasası etkili oldu. Hafta sonu gerçekleştirilen parlamento seçimleri ve Fransa’nın erken seçime gitme kararı ile 10 yıllık gösterge tahvillerde 10 baz puan civarı yükselişler vardı. Bu durum Avrupa borsa endekslerine de olumsuz yansıdı.
Uluslararası Piyasalar_10.06.2024
• Cuma günü açıklanan TDİ verisi sonrası Fed’e dair beklentiler “daha şahin” bir yapıya geçti. Tahvil piyasası ve değerli metallere bu durum olumsuz yansıdı.
Tarım dışı istihdam verisi (Mayıs 2024)
Manşette en yüksek tahminin (258k) bile üzerinde 272k’lık bir rakam ile karşılaştık. Diğer taraftan HH anketinden gelen işsizlik oranı %3.9’dan %4’e yükseldi. %4’lük işsizlik oranı Ocak 2022’den beri en yüksek oran. Kafamda deli sorularJ Mavi hap mı yoksa kırmızı hap mı? :)
Uluslararası Piyasalar_07.06.2024
AMB’den faiz indirimini aldık. Ancak geleceğe yönelik sinyal vermede temkinliler. EURUSD 1.09’a yakın işlem görüyor.
Uluslararası Piyasalar_06.06.2024
•G7 MB’ler arasında ilk faiz indirimi Kanada’dan 25 bps indirim ile politika faizi %4.75’e düşürüldü.
Uluslararası Piyasalar_05.06.2024
• Gelişmekte olan piyasalarda yaşanan seçimler piyasa fiyatlamalarını etkiliyor. Hindistan borsa endeksi dün %6’nın üzerinde kayıp yaşadıktan sonra bugün %2.6’lık tepki alımı ile karşılaştı. Meksika borsa endeksi ise 3 Haziran günü %10 düştükten sonra dün %2.2’lik tepki alımları ile karşılaştı.
Uluslararası Piyasalar_04.06.2024
ISM imalat verisi, petrol ve eşit ağırlıklı MSCI Avrupa
Uluslararası Piyasalar 03.06.2024
Jeopolitik riskler azalınca risk iştahı arttı.
Uluslararası Piyasalar_31.05.2024
Teknoloji sektöründe kar satışları arttı…
Uluslararası Piyasalar 31.05.2024
ABD PCE verisi (Nisan 2024)
Uluslararası Piyasalar_30.05.2024
Mayıs ayının son haftası kar satışlar arttı ve volatilite yükseldi…
Uluslararası Piyasalar_29.05.2024
Nasdaq 100 & ABD 10 yıllık getirileri
Uluslararası Piyasalar_29.05.2024
Jeopolitik riskler ve tahvil getirileri fiyatlamalarda öne çıkıyor…
Uluslararası Piyasalar_27.05.2024
Enflasyon beklentileri geriledi, endeksler yükselişine devam etti.
İşlem fikri: Rubrik (RBRK)
RBRK siber güvenlik alanında faaliyet gösteriyor. Şirket bu sene nisan ayında halka arz edildi. $32 fiyattan arzı gerçekleştikten sonra ilk işlem gününde $40’a kadar yükseldi. Cuma kapanış fiyatı $33.8
İşlem fikri: Lululemon (LULU)
Spor giyim alanında faaliyet gösteren LULU 5 Haziran tarihinde mali yılına göre Q1’25 bilançosunu açıklayacak.
İşlem fikri: Target (TGT)
Bugün Walmart takvim yılına göre Q1’24 (Mali yılına göre Q1’25) bilançosunu açıkladı. Piyasa içinde bulunduğumuz çeyrek ve mali yılın tamamı için öngörülerini beğendi. Hisse seans açılışında yeni rekor seviyeleri gördü.
İşlem fikri: American Tower (AMT)
Bugün açıklanan TÜFE veri seti iyi ama süper çekirdek nedenli “slam dunk” değil. https://www.tradeall.com/temel-analiz-detay/9199/abd-tufe-verisi--nisan-2024  Gene de ABD 10 yıllık getirileri uzun zaman sonra %4.4 seviyesinin aşağısında. Teknik açıdan da 50 gho aşağısında bir kapanışa doğru bugün ilerliyor…
İşlem fikri: Coupang (CPNG)
E-ticaret şirketlerini içeren BYF: ONLN’ın son bir aylık performansı +%6.5 ve YBB +%14.9
İşlem fikri: New York Times (NYT)
ABD’de bilanço sezonu muhteşem yedili hisselerine ve yapay zeka temasına odaklı devam ediyor.
İşlem fikri: Virtu Financials (VIRT)
Virtu Financials Q1’24 rakamlarını açıkladı. https://ir.virtu.com/news-releases/news-release-details/virtu-announces-first-quarter-2024-results
İşlem fikirleri: Kratos Defense (KTOS) & Boeing (BA)
Havacılık & Savunma sanayi BYF’lerini incelerken dikkatimi çeken iki hisse için yorumlarım aşağıda.
İşlem fikri:Robinhood (HOOD)
Pandemi döneminin ve Gamestop çılgınlığının merkezi olan HOOD, 2022’de oldukça kötü hisse performansı ve 2023’te %56 yükselişi sonrası 2024’e de güçlü başladı. Sene başından beri %51 primli olan hissede teknik görünüm giderek iyileşiyor.
İşlem fikri: Jefferies Financial Group (JEF)
Yılın ilk çeyreğinde ABD tarafında şirket tahvilleri ihraçları oldukça güçlü gerçekleşti. “Yatırım bankacılığı” iş kolunun toplam cirosunun içinde yüksek paya sahip finansal şirketler adına olumlu Q1’24 bilanço açıklamalarına sebep olacağını düşünüyorum.
İşlem fikri: Tencent Holdings (TCEHY)
Oyun sektörünün en önemli isimlerinden biri olan ve girişim sermayesi yatırımları ile ismini duyuran Çin’in lider teknoloji şirketi olan Tencent (Piyasa değeri: $347 milyar) yarın bilançosunu açıklayacak.
İşlem fikri: Virtu Financials (VIRT)
Bitcoin fiyatlarında yaşanan yükseliş ilk etapta “madencilerin” hisse performansına dair fikirler oluşmasına neden olsa da “kantitatif işlemler/Quantitative trading ” tarafında faaliyet gösteren finansal şirketlere gelecek pozitif etkiyi atlamamak gerekir.
İşlem fikri: Short Nasdaq 100 (NQH4)
Bugün seans sonrası Nvidia takvim yılına göre Q4’23 bilançosunu açıklayacak.
İşlem fikirleri: AirBnB (ABNB) & Shopify (SHOP)
Affirm ve Pinterest işlem fikirleri bilançoları sonrası istediğim gibi gitmedi.
İşlem Fikri : Grab Holdings (GRAB)
2012 yılında Singapur’da kurulan ve Güneydoğu Asya’nın en önemli “süper app’i” olan Grab, 2021 yılında SPAC aracılığı ile halka arz edildi.
İşlem fikri: Pinterest (PINS)
• Meta’nın 1 şubat tarihinde açıkladığı bilançosu sonrası sosyal medya hisselerine yatırımcı talebi artmıştı. SOCL kodlu BYF üç işlem gününde %6.5’in üzerinde primlendi.
İşlem fikirleri: Ford, Roku & Lemonade
İşlem fikirleri öncesinde YZ’ye dair bir iki düşünce;
Ak Yatırım Araştırma – İşlem Fikri
İşlem fikri: Bank of America (BAC)
Ak Yatırım Araştırma – İşlem Fikri
İşlem fikri: HP (HPQ)
Ak Yatırım Araştırma – İşlem Fikri
İşlem Fikri: Etsy